Zabezpieczenie altany na zimę

Zabezpieczenie altany na zimę

Mała architektura w ogrodzie

Ogrodowa architektura powinna służyć przez lata. Jednak, żeby tak było nie możemy zaniedbać jej posezonowej konserwacji. Jesień to doskonały czas, aby przeprowadzić przegląd altan ogrodowych. Pogodne dni możesz wykorzystać na usunięcie ewentualnych usterek. Zabezpieczenie altany na zimę pozwoli jej przetrwać miesiące pełne deszczu, śniegu i mrozu. Jeśli nie zadbasz o nią odpowiednio nie przetrwa ona wielu lat. Konieczna będzie wymiana altany na nową. Czasami jest to lepsze wyjście, jeżeli stara altana jest w bardzo złym stanie. Koszt altan ogrodowych waha się od kilku do ponad dziesięciu tysięcy złotych. Cena zależy m.in. od wielkości i rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Jeżeli uważasz, że stara altana już nie nadaje się do użytku, możesz wziąć w przyszłym sezonie kredyt na zakup nowej. Pamiętaj jednak, żeby dbać o nią jak należy, żebyś nie musiał zmieniać jej za dwa lata.

Od czego zacząć zimowe przygotowania

Zabezpieczenie altany na zimę należy zacząć od oceny dachu. Jeśli jest on wykonany z dachówki ceramicznej, o jego złej kondycji świadczą pęknięcia i ubytki. Uszkodzone elementy należy wymienić na nowe. Dach zrobiony z blachodachówki lub blachy trapezowej jest mniej podatny na uszkodzenia. Dlatego drobne naprawy tego typu pokryć ograniczają się głownie do uzupełnienia ubytków lakierniczych. Należy też pomalować wystające z poszycia tzw. wkręty farmerskie. W tym celu używamy farby zaprawkowej, którą najbezpieczniej zamówić bezpośrednio u producenta danego poszycia. Najbardziej podatne na uszkodzenia są dachy pokryte gontem bitumicznym lub papą. W przypadku gontu powinniśmy szukać odspojonych elementów i na zimno podkleić je specjalnym lepikiem. W przypadku papy postępujemy podobnie, z tym, że uszkodzone miejsca zakrywamy większym elementem świeżej papy. Musi być ona docięta tak, aby zasłonić całe uszkodzenie.

Zabezpieczenie altany na zimę

Kolejnym elementem podlegającym ocenie jest konstrukcja oraz ściany altany. Jeśli są wykonane z drewna, ich zabezpieczenie jest zadaniem priorytetowym. Nieosłonięte lub niezaimpregnowane drewno poddane zmiennym czynnikom atmosferycznym bardzo szybko podlega erozji. Jest wtedy idealnym miejscem dla szkodników i pleśni. Aby zabezpieczyć drewnianą konstrukcję powinniśmy najpierw oczyścić ją z zabrudzeń. Następnie drewno kilkakrotnie impregnujemy zewnętrznym środkiem zabezpieczającym lub nakładamy nową warstwę farby odpornej na warunki atmosferyczne. Jeśli altana nie ma pełnych ścian, jest bardziej narażona na padający i zalegający w niej śnieg. W takim przypadku po naprawach i zabezpieczeniu całość owiń folią stretch.

Dodaj komentarz